דבורי חדרי-חביב פסיכותרפיסטית מומחית טיפול DBT

מזל טוב נולד לכם מתבגר…

תוכן עניינים

אז זהו שמזל טוב זה לא בדיוק התחושה המרכזית אצל הורים למתבגרים. ברוב המקרים הראש מלא בתסריטים של מזל רע.

 

כשנולד תינוק נולדת גם אמא (וגם אבא) ולצד האושר שהולם בנו ומציף, מגיע גם הפחד, הדאגה שהטוב הזה יעלם. התינוק הופך למתבגר וכעת חוקר את העולם בדיוק כמו שעשה כאשר זחל לראשונה ועצר להסתכל אם אנחנו ההורים שם. אך הפעם הוא לא עוצר למעשה הוא מקווה שלא נהיה שם הוא מקווה שנשחרר ונסמוך ואולי גם ניתן ליפול.

זה השלב שמתחילים לדבר על גבולות וסמכות הורית וסכנות

היום אנחנו יודעים כבר לדבר לא רק על סערת הרגשות שעובר המתבגר בגיל זה אלא על סערת הרגשות והסחרור איתם מתמודדים הורים בשנים אלה. הפחדים הדאגות ממריאים לעוצמות חדשות לעיתים בצדק כי המציאות מסוכנת. סמים, אלכוהול, עישון, וסכנות אחרות. לעיתים הסכנה קיימת רק כי איננו רוצים שילדינו יתנסו וייפלו לאותם מקומות שבהם אנחנו חווינו קשיים בהתבגרותנו.

הפחד והמצוקה שהורים רבים חווים מייצרת במקרים רבים מתיחות רבה וקשיים ביחסים דווקא בתקופה בה המתבגר זקוק מצד ההורה להכוונה ואינטימיות. גם ההורה מאבד דווקא בתקופה רגישה זו לעיתים את היכולת להתקרב ולרכוש את אמונו של הילד. ההורה נתפס בעיני המתבגר כארכאי מנותק ולא קשוב הגם שדווקא בתקופה זו הוא זקוק לו יותר.

הילד המתבגר שלנו זקוק לעיניים מתפעלות , אוזניים מקשיבות ולא רק למה שנאמר אלה בעיקר למה שלא נאמר. (ולא הרבה נאמר בין המילמולים חסרי הסבלנות של המתבגר הממוצע)

הוא זקוק למילים פשוטות שבאות בבודדת ולא במשפטים ארוכים. מילים שמיודדות עם תקוה והבטחה ועידוד ואמונה.

הוא זקוק לידיים ארוכות שמצליחות לחבק את הגוף הגמלוני שלו שגדול ממכם בשתי מידות.

הוא זקוק לכך שתצליחו להבין שבגילו המופלג דאגה ואכפתיות עדיין מתורגמות אצלו בארוחה ,כסף ,כביסה , הסעות . גם כשאתם מדמיינים את עצמכם בגיל 90 עושים עבורו את אותם הדברים.

הוא זקוק שתאפשרו לעצמכם לאבד מדי פעם שליטה, לטעות, להודות, ובעיקר לא להיות צודקים או מושלמים . זה יאפשר לו להתבונן לתוך עצמו ללמוד לקבל את עצמו ביתר קלות וליצור קשרים אותנטים יותר.

לאחר מאות טיפולים מוצלחים אני יכולה לומר בביטחה כי טיפול dbt בהפרעת אישיות גבולית מוכיחה את עצמה בכל פעם מחדש. הכלים והשיטות השונות מאפשרות למתבגר לעבור את השינויים שהוא חווה בצורה מאוזנת ומבלי שביטחונו ומצב רוחו יסבלו מחוסר יציבות מתמשך שמשפיע על התחומים השונים במהלך החיים.

כלי נגישות

Powered by - Wemake

אתר קורסים מתקדם מבית
 
סקולילנד

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר