כיצד נראה טיפול DBT?

מטרת טיפול DBT בהפרעת אישיות גבולית היא לסייע לאדם להשיג יציבות ויכולת לנהל את רגשותיו באופן כזה שיוכל לפתח חוסן אישי ועמידות למצוקה וכן יכול להתנהל בצורה שבה יוכל לעשות בחירות בחייו שמקדמות אותו. מטרה זו תסייע לו לפתח מוטיבציה חזקה לשינוי הרגלים באווירה שמאפשרת קבלה ושינוי ועוזרת לו לפתח כלפי החיים ראית עולם דיאלקטית.

שלב ההיכרות ובדיקת ההתאמה

גם המטפל וגם המטופל לומדים להכיר אחד את השני ובודקים האם יכולים לעבוד ביחד. מייצרים הערכה משותפת של הבעיה, מנסחים מטרות משותפות מדברים על ציפיות הסכמות והתחייבויות הדדיות. התפיסה הטיפולית בשיטה זו היא שהמטופל והמטפל הם צוות שלכל אחד יש את המומחיות שלו ורק שיתוף פעולה ותקשורת פתוחה יוכל להביא לעבודה משותפת.

שלב ראשון:

עובדים על התנהגויות מסכנות חיים במידה ויש: אובדנות, פגיעה עצמית ,מצבים מסכני חיים אחרים. לאחר שאלה הוכחדו או הצטמצמו משמעותית דנים בהתנהגויות המפריעות לו להתקדם בטיפול מצד המטפל והמטופל כאחד התנהגויות המחבלות באיכות החיים שלו ופוגעות ביכולת שלו להשיג את המטרות שלו. (חוסר תפקוד , התפרצויות זעם וכו}

שלב שני:

השלב השני – משהושגה התייצבות ראשונית ניתן לעבוד על התנסויות טראומטיות ואירועים שחווה בעבר שמחלחלים להווה ומקשים עליו להתקדם בחייו. לדוגמא עבודה על דפוסים חזרתים וטורדניים של תגובות פוסט טראומטיות. שחזור כושל בתוך מערכות יחסים על רקע טראומתי ועוד.

שלב שלישי:

בשלב השלישי של הטיפול – כעת ניתן להגדיר מטרות לבניה שהמטופל מציב : עבודה על ביסוס אסרטיביות הערכה עצמית פתרון בעיות יומיומיות השגת יעדים הקשורים לזוגיות עבודה וקשרים אחרים.

לחידוד התשובה לשאלה מה זה DBT, במילים אחרות מדובר על טיפול דיאלקטי התנהגותי מבוסס ראיות אשר פותח במקור בסוף שנות השמונים של המאה עשרים על ידי מרשה לינהאן שהייתה חוקרת פסיכולוגיה מאוניברסיטת וושינגנטון לאוכלוסיית מטופלים שהוגדרה כמאובחנת עם הפרעת אישיות גבולית ובעלות נטייה לאובדנות לעיתים כרונית. במשך שנים רבות אנשים אלה עברו ממטפל למטפל ללא יכולת להשיג שינוי בר קיימא והמטפלים שטיפלו בהם חוו קושי רב באתגרים שזימן הטיפול בהם.

הטיפול מזמן שפה, כלים ומבניות שמסייעות למטפל ולמטופל כאחד לייצר ברית טיפולית חזקה וסטינג טיפולי שמאפשר להחזיק מצבי קיצון ואתגרי מחויבות והתמדה לטיפול.

תרפיה התנהגותית דיאלקטית נמצאה לאורך השנים יעילה באופן מובהק בהפרחת התנהגויות אובדניות ופגיעות עצמיות, הפחתת אשפוזים, שיפור בדיווח העצמי של תחושות דכאון חרדה ריקנות וכעס וכן פיתוח יכולות בינאישיות.

ברבות השנים הורחבה השיטה לעבודה עם אוכלוסיות שונות בעולם ונמצאה אפקטיבית ביותר.

DBT

כיום עובדים עם טיפול דיאלקטי התנהגותי כשיטה מרכזית עם אנשים הסובלים עם הפרעות אכילה טיפול בטראומה וטראומה מורכבת, טיפול באוכלוסיות הסובלות מקושי בויסות רגשי מאופיין באלימות כלפי הסביבה.

השפה הטיפולית והכלים של ה DBT הוכנסו בשנים האחרונות גם למערכת החינוך והם מסייעים באתגרים הקיימים בתחום זה כגון קשב וריכוז, חרדות, והצפה רגשית.

במרכזים רבים בארץ העובדים עם אוכלוסיות מכורים נמצאה השיטה כמגבירה מחויבות לטיפול ומייצרת תוצאות טובות בהתמודדות עם ההתמכרות.

מטפלים רבים שלא הוכשרו באופן מלא והוסמכו להיות מטפלי DBT מאמצים את שיטת טיפול DBT ומשלבים מושגים וכלים במקביל לטיפול הפסיכולוגי הקלאסי ובכך מוסיפים ערך מוסף מרכזי כשהמטופל מגיע אלינו לקליניקה.

למטופלים:

אז אם אתם חווים לעיתים הצפה רגשית או לחלופין שיתוק של הרגשות שלכם ומרגישים כי אתם חיים ברכבת הרים רגשית ..

אם אתם מרגישים במאבק יומיומי במציאות עם הרגשות שלכם וככל שאתם מתאמצים לא לחשוב מרגישים שאתם בלופ מחשבתי

אם אתם מאוכזבים שוב ושוב במערכות היחסים שלכם פוגעים ונפגעים מרגישים שלא רואים אתכם….

אם אתם חווים חרדות , פחדי נטישה, פחד ביצוע

אם אתם מנסים לא לחשוב על הרגשות שלכם ומטשטשים אותם באמצעים שעוזרים לטווח המידי אבל פוגעים בטווח הארוך ומחמירים את הבעיה…הסתגרות בבית ויתור על פעולות מהנות , סיכון עצמי שימוש באלכוהול סמים כדי להרגיע את מה שמרגישים…..

Dbt יכול לעזור לכם! 
יש רק דרך אחת להיכשל בטיפול DBT – והיא להימנע להגיע אליו!

למטפלים:

אם אתם מרגישים שהטיפול נמצא בסחרחרה מתמדת וריבוי הנושאים בחדר לא מאפשר לכם לעזור למטופל להשיג יציבות רגשית בסיסית

אם בטיפול עולים מצבי סיכון ומצבי קיצון שמעמידים את הטיפול בסכנה

אם בטיפול קיים קושי לייצב את הברית הטיפול ולגייס את המטופל למחויבות לתהליך

אם אתם מעוניינים בארגז כלים שיסייע לכם לשבת על כיסא המטפל נוכח יציב ורגוע אל מול סערת המטופל

אם אתם מעוניינים לעזור למטופל שלכם לא רק להבין מה קורה לו ואיך קורה לו אלא כיצד ניתן ללמד אותו כלים פרקטים יישומים לחיי.

לחצו כאן לפרטים – לימודי DBT

 DBT טוב למטפלים!