דבורי חדרי-חביב פסיכותרפיסטית מומחית טיפול DBT

טיפול בבעיות נפשיות באמצעות שיטת DBT

תוכן עניינים

טיפול דיאלקטי התנהגותי מתאים למתן טיפול בבעיות נפשיות מורכבות ובין היתר עבור מטופלים שסובלים מהפרעת אישיות גבולית, מחרדות, מדיכאונות עד כדי אובדנות וכיוצא בזאת. איכות החיים של מי שסובל מבעיות נפשיות היא ירודה ויש להחזיר לחיים את הרצון לחיות אותן ואף ליהנות מהם וזוהי בדיוק מטרת הטיפול באמצעות DBT.

הטיפול הוא סוג של פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית, או כפי שהרוב מכירים זאת בשם CBT- שיטת טיפול עבור ילדים / נוער / מבוגרים אשר אובחנו בחייהם כבעלי הפרעות נפשיות מגוונות לרבות הפרעת אישיות גבולית. הטיפול של DBT מתאים למטופלים אשר מבקשים להתמודד באופן טוב יותר ובריא יותר עם הרגשות השליליים אותם החווים במהלך היום יום כמו גם עם הקונפליקטים שמפריעים להם לנהל מערכת יחסים בריאה.

מי שסובל מהפרעות נפשיות ובעיקרן בורדרליין, ינהג לרוב במהלך חייו בשימוש מסיבי של סמים ו/או אלכוהול, הוא ינהג במהירות מופרזת עד כדי סיכון חייו, ינהל מערכות יחסים סוערות שאינן יכולות להוביל למיסוד קשר בריא ובעיקר הוא יתקשה לווסת את רגשותיו ולמצוא את המקום הרגוע והמיטיב בחייו. על מנת לסגל אורח חיים בריא, יש להשקיע בטיפול הנכון ולרכוש את הכישורים הראויים ליצירת מערך התמודדות מדויק ובעיקר בתחומים ספציפיים הכוללים קשב, סובלנות למצוקה, יכולת לסגל ויסות רגשי וליצור מצב בו מתקיימת יכולת ליצור אינטראקציה בינאישית.

השילוב שבין טיפול פרטני לקבוצתי

לא תמיד טיפול בבעיות נפשיות מתאפשר בקלות אך מהרגע בו המטופל מבקש לטפל בבעיותיו, הדרך כבר תהיה בטוחה יותר. הטיפול בשיטת DBT נמשך לרוב כחצי שנה לכל הפחות ועל כן יש לקחת בחשבון את ההתחייבות לטיפול. הבעיות הנפשיות בהן ניתן לטפל במסגרת שיטת טיפול זו הן מגוונות וכאמור הפרעת אישיות גבולית, אובדנות, חרדות, דיכאון, הפרעת התנהגות אובדנית, הפרעת אכילה, הפרעות מצב רוח ועוד. הספוט הטיפולי בשיטה זו היא על הטיפול הפרטני אך במקביל ניתן טיפול קבוצתי.

מטרת הטיפול הפרטני הוא להכיר את המחשבות ואת דרכי ההתמודדות של המטופל לעומקן ובמקביל ליצור פלטפורמה בה ניתן לזהות את דפוסי ההתנהגות השלילים שאינם בריאים. הטיפול הפרטני מאפשר למטופל לווסת את המחשבות ואת הרגשות השליליים ובמגביל להגביר את המוטיבציה ליצור התנהגות הולמת תוך הפחתת התנהגויות שליליות אשר יוצרות עיכוב לעיתים דרמטי בהתקדמות הטיפול. במקביל לטיפול הפרטני, מתקיים טיפול באמצעות שיחות טלפוניות מה שמאפשר טיפול אפקטיבי הרבה יותר – השיחות מתקיימות לרוב בעיצומו של משבר נפשי, כך שההתמודדות עם התסמינים מאפשרת טיפול טוב ופרקטי יותר.

הגדרת היעדים במהלך טיפול DBT

טיפול דיאלקטי התנהגותי לבעיה נפשית מגדיר יעדים נקודתיים להפחתת תדירות והפחתת עוצמה של התנהלות / תגובות לא רצויות אל מול טיפוח תגובות ראויות ורצויות ובמילה אחת בריאות. במהלך הטיפול חל עידוד של מספר פרמטרים ביניהם :

  • קשיבות על מנת שהמטופל יצליח להתמודד באופן ראוי עם תחושות הניתוק (מעצמו ומהזולת) ועם תחושת הריקנות.
  • כישורים בינאישיים שיאפשרו למטופל להתמודד עם תחושות הבדידות
  • ויסות רגשי כדי לאפשר למטופל להתמודד עם הרגשות החזקים שמציפים אותו
  • סובלנות למצוקה אותה חווה המטופל וזאת כדי לאפשר לו להימנע מתגובות אימפולסיביות שמובילות להרס.

במהלך הטיפול וחיזוק היכולת של המטופל להתמודד עם בעיותיו, עולה במקביל הביטחון העצמי , המוטיבציה והערכה העצמית שלו כך שהוא יכול לנהל אורח חיים בריא ומיטיב.

טיפול DBT לבעיה נפשית

הבעיות הנפשיות הן רבות ומגוונות וכל אדם מתמודד באופן שונה עם הבעיות הנפשיות אליו הוא נקלע. פסיכותרפיה דיאלקטית התנהגותית, מפחיתה את תדירות ההתנהגויות הלא רצויות שהמטופל נוהג בהם ובעיקר על ידי שימוש ברעיונות ובהתערבות. כך למשל מטופל אשר נוהג להשתמש בסמים ו/או באלכוהול, יפחית את השימוש בעקבות הטיפול באמצעות הפחתת תחושת אי הנוחות ושליטה בדחפים וכן הלאה.

הטיפול מאפשר זיהוי של גירוי שלילי ומתן מענה ראוי. כך למשל, טיפול במטופלים בעלי הפרעת אישיות גבולות מאפשר הטיפול להקנות למטופל מיומנות להגברת היכולת בויסות רגשי. הטיפול מחזק את הקשיבות מחזק את הסובלנות של המטופל למצוקה אותה הוא חווה ובמקביל מתפתחת יכולת בינאישית גבוהה יותר.

דוגמא נוספת היא טיפול בחרדות באמצעות שיטת ה-DBT, קשיבות טובה ויעילה מאפשרת למטופלים בעלי חרדה לחיות את באופן שונה כל רגע במהלך חייהם – הטיפול מקל עליהם ומאפשר להם לזהות ולהבין את מה ואיך הם מרגישים בכל נקודת זמן. במקביל מפתח המטופל סבלנות לרגש אותו הוא חווה גם אם הוא מלווה בחרדה וכך החוויה היא טובה יותר. ובאשר לדיכאון טיפול זה יסייע למטופלים לטפח חוויות חיוביות והכלים שירכוש המטופל יאפשר לו לשפר את איכות חייו באופן משמעותי ודרמטי משום שהוא ידע להפעיל כלים שונים במעמד תחושות הדיכאון והעצבות. עוד מאפשרת השיטה לטפל באנשים אשר חווים הפרעות אכילה, הפרעה דו קוטבית וכן הלאה.

קונפליקטים פנימיים ניתן לפתור באמצעות DBT

אז נכון, טיפול זה התחיל את דרכו במטרה לתת מענה למטופלים אשר סובלים מהפרעה דו קוטבית אך נכון לעידן הנוכחי טיפול זה מתאים גם עבור הפרעות נוספות שבהחלט ניתן לטפל בהם. השיטה נוסדה בתחילת שנות ה – 90 על ידי פסיכולוגית בשם מרשה ליניהן שסבלה בעצמה מהפרעת אישיות גבולית.

טיפול זה הוא נגזרת של שיטת ה-CBT – שיטה אשר מתמקדת במחשבות והתנהגויות אשר מובילות למצוקה של המטופל. להבדיל משיטת ה-CBT שיטת ה- DBT משלבת את הפן של התובנות מהטיפול הדינאמי. משך הטיפול הוא לכל הפחות כחצי שנה ועל כן על המטופל להגיע מוכן להתחייב לתהליך אחרת הצלחתו נתונה בספק. דיאלקטיקה היא למעשה תנועה בין שני קטבים מנוגדים אשר יוצרים בקרב המטופל קונפליקטים – שיטת טיפול זו יכולה לחבר בין הקטבים ולמצוא פתרונות לקונפליקטים הללו.

אנשים הסובלים ממחלת נפש הם אנשים אלימים ולא צפויים – לא נכון! השכיחות של אלימות בקרב אנשים הסובלים ממחלת נפש זהה לזאת הקיימת בקרב האוכלוסיה הרגילה. 

אנשים הסובלים ממחלת נפש אינם יכולים לעבוד ואינם יכולים לבנות זוגיות ומשפחה – לא נכון! השטח מהראה כי אנשים הסובלים מבעיה נפשית עובדים בכל עבודה שהוכשרו אליה אנשים שהם מהנדסים רופאים עורכי דין פסיכולוגים מורים עובדים ומתמודדים עם הסימפטומים של מחלתם בהצלחה. כמו כן אנשים רבים מוצאים זוגיות ובונים משפחה

 אנשים הסובלים ממחלת נפש הם “עצלנים” אם רק ירצו יוכלו להבריא – לא נכון! מחלת נפש אינה שונה מכל מחלה אחרת לא ניתן להבריא רק בעזרת כוח רצון. רוב האנשים הסובלים מבעיה נפשית מעוניינים לשפר את איכות חייהם ולהחלים אך לעיתים מבודדים מתמיכה אנושית ומעזרה מקצועית וסובלים מחוסר תקוה כי המצב יכול להשתנות . קיימים מספר גורמים המבטיחים נוסחא מנצחת להתמודדות ולשליטה במחלה מדובר בשילוב של טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי, לווי תמיכתי וסיוע מקצועי בהשתלבות בעבודה ונהול חיים עצמאים וכמובן רשת תמיכה משפחתית וחברתית. כל אלא הם גורמים המנבאים החלמה ושביעות רצון של האדם מחייו.
 
גם מטופלים הסובלים מבעיות שונות מאמצים את המיתוסים האלו ומאמינים כי אין שום דרך לריפוי הוא שינוי דפוס החשיבה מאחר ומבחינתם זה לא מיתוס – זו עובדה. מיומנויות dbt מאפשרת למטופל לנפץ את דפוסי החשיבה שאינם מקדמים אותו ולאמץ דרכי חשיבה מועילות בעוד כי שיטות טיפול אחרות אינן מוכיחות את עצמן לאורך זמן.

כלי נגישות

Powered by - Wemake

אתר קורסים מתקדם מבית
 
סקולילנד

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר