דבורי חדרי-חביב פסיכותרפיסטית מומחית טיפול DBT

פגיעה עצמית

תוכן עניינים

מדוע אנשים פוגעים בעצמם?

פגיעה עצמית שכיחה בקרב אנשים הנאבקים עם חוסר ויסות רגשי, חרדה, דיכאון, רגשיות שלילית וביקורת עצמית . הביטוי של מצוקות אלה תתרחש על ידי פגיעה עצמית כדי להתמודד או להקל זמנית על רגשות מכאיבים או סיטואציות של מצוקה.

פגיעה עצמית מתרחשת במופעים שונים : האדם חותך את עצמו שורף או פוצע את עצמו בדרך אחרת. לעיתים פגיעה עצמית תתבטא כדפיקה של הראש בקיר פעמים רבות. או מתן סטירות עצמיות.

פגיעה עצמית, שונה מאובדנות מכיוון שאנשים שפוגעים בעצמם עושים זאת כמנגנון התמודדות, בדרך כלל ללא הרצון להתאבד. יחד עם זאת פגיעה עצמית היא אקט שמחמיר את מצבו הנפשי בטווח הארוך ואף יכול לדרדר לאובדנות אם על ידי "תאונת עבודה" דהיינו פגיעה עצמית שהייתה אקוטית כמו לחתוך בעורקים ראשיים .

רובנו מבינים מהו דכאון עמוק או תנודות במצב רוח . כולנו הרגשנו מפעם לפעם בעוצמות שונות סימפטומים נפשיים כאלה ואחרים

. הבנה בסיסית זו אינה קיימת לעתים קרובות כאשר אנשים מתמודדים עם מישהו שחותך, שורף או עושה טראומה אחרת בעצמם. לאנשים אין נקודות התייחסות טובות להשתמש בהן כדי להבין מה מניע פציעה עצמית או מה אנשים שפוצעים את עצמם מנסים להשיג. וזה יכול ליצור סטיגמטיות או ריחוק ורתיעה.

אז למה אנשים פוצעים את עצמם? מה הם מנסים להשיג כשהם פוגעים בעצמם?

 • התמודדות עם כאב רגשי
 • השגת תחושת שליטה
 • השראת תחושה חיובית, כגון רוגע או הקלה
 • הענשה עצמית או הבעת כעס עצמי

פגיעה עצמית מהווה גם דרך לתקשורת של האדם הסובל:

 • רצון להשפיע על אחרים
 • הפקת סימן פיזי למצוקה רגשית
 • מחפש עזרה

פגיעה עצמית מכוונת קשורה בדרך כלל ל

 • דִכָּאוֹן
 • חֲרָדָה
 • מתח
 • כַּעַס
 • מְצוּקָה
 • ביקורת עצמית
 • עיסוק בפגיעה עצמית שקשה לשלוט בה

חשיבה מתמדת על פציעה עצמית

הסחת דעת מהכאב הרגשי

אנשים לפעמים פוגעים בעצמם מכיוון שבכך הם מסוגלים להשיג תחושה סובייקטיבית של שליטה על רגשות ומחשבות פנימיות כאוטיות . תפיסת השליטה הזו כרוכה בהעברת תשומת הלב שלהם ממשהו מטריד יותר למשהו פחות מטריד. חיתוך או שריפה של עצמך גורם לכאב פיזי, שהוא תחושה מאוד משכנעת

ומסיחת דעת

מתחושת הכאב הזו כדי לעקוף את המחשבות ברקע שמציפות אותם  לדוגמה, ייתכן שהם עברו טראומה מחוויית אונס, כך שיש להם תסמינים של הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) והם חוזרים כל הזמן על על ידי חיתוך עצמם, הם מסוגלים למקד מחדש את תשומת לבם לכאב החתך ולזמן קצר לחוות הקלה בטראומה של האונס

הפחתת מתח

אנשים שפוגעים בעצמם מדווחים כי עצם הפעולה וההתעסקות בפגיעה העצמית מורידה את המתח. כאב פיזי נחווה כפריקה למתח הנצבר בכאב הנפשי.

כדי להפסיק את חווית החוסר תחושה.

אנשים עם טראומה מתמודדים לפעמים עם הטראומה שלהם על ידי ניתוק . דיסוציאציה היא מצב מנטלי ורגשי שבו החוויה הרגילה של התודעה נחתכת לחלקים מנותקים.

אדם שמתנתק אולי לא זוכר משהו מאוד כואב שקרה לו מכיוון שבאמצעות תהליך הדיסוציאציה הם הצליחו לאחסן את הזיכרון הכואב הזה בחלק במוחו שאין גישה אליו.

רגשות יכולים להיות גם מנותקים או מנותקים מהאירועים שעוררו אותם. לכן, תחושה כואבת הקשורה לזיכרון טראומטי עשויה להיות מנותקת מאותו זיכרון, כך שהאדם שעבר טראומה זוכר את האירוע כאילו הוא קרה בסרט, כאילו זה קרה למישהו אחר, והם רק צפו בו מתפתח וחוו חוסר תחושה.

אם קל להסביר את הקושי של חוסר תחושת כאב  קשה יותר להסביר איך זה מרגיש שגם כואב וגם לא מרגישים כלום .אנשים מנותקים שחשים קהה רגשית במידה רבה, סבלו לעתים קרובות מכאבים רבים בדידות או חוסר תחושה וניתוק ולכן ישתמשו בכאב פיזי כדי לחזור ולהרגיש.

פגיעה עצמית כדי לתקשר, להביע את הכאב.

אנשים עם קושי בויסות רגשי לעיתים אינם מיומנים בשימוש בשפה כדי לתאר את החוויות הפנימיות שלהם.

זה יכול להיות בגלל שהם מעולם לא למדו (מכל סיבה שהיא) באילו מילים להשתמש כדי לתאר רגש. זה יכול להיות בגלל שמה שהם חווים במוחם מכריע אותם (עקב טראומה או התעללות), ומילים לא יכולות לעשות צדק. במיוחד לגבי טראומה והתעללות חמורות, מילים לא מצליחות לתפוס את גודל התגובות הפנימי במקרים כאלה שבהם מילים אינן זמינות או שאינן מתאימות להכיל חוויה רגשית, הדבר היחיד שנותר הוא לבטא אותה פיזית

. תהליך זה של ביטוי פיזי של חוויה פנימית נקרא לפעמים "אקטינג אאוט".

צורה אימפולסיבית ואגרסיבית למדי של אקטינג אאוט כוללת גרימת פצעים לעצמך מתוך כוונה להשתמש בפצעים הפיזיים הללו כמכשיר תקשורת.

אנשים שפוגעים בעצמם כאמצעי תקשורת עשויים לעשות זאת כדי למשוך תשומת לב לעצמם, או שהם פשוט מנסים לתעד לעצמם שחוויית הכאב הפנימית שלהם תקפה וראויה. חלק מהאנשים שעברו התעללות או הזנחה עלולים שלא לקחת את הכאב הרגשי של עצמם ברצינות עד שהוא ייעשה כנזק פיזי.

להעניש עצמית

יש אנשים שפוגעים בעצמם עושים זאת משום שהם מבקשים להעניש את עצמם. לעתים קרובות, כאשר זה קורה, אנשים שפוגעים בעצמם מתוך כוונה להעניש את עצמם הם גם אנשים ששרדו התעללות משמעותית. עבור אנשים מסוימים אחת ההשפעות ארוכות הטווח של ההתעללות שעברו שהם הפנימו את הקול המתעלל במוח וכיום הם שופטים עצמם באותו אופן בו המתעלל המקורי שפט מכאן המוטיבציה להענשה עצמית.

אחת ההשפעות ארוכות הטווח של התעללות היא ש  עבור אנשים מסוימים במוח והאדם לומד לשפוט את עצמו באותו אופן בו שפט אותו המתעלל המקורי מכאן המוטיצביה להענשה עצמית .

עם זאת, יש מקרים שבהם הם מוצפים, והפרספקטיבה המופנמת הזו משתלטת, ואז בא לידי ביטוי הצורך להעניש עצמית כפיצוי על היותו אדם כל כך רע . לפעמים, צורך זה מתבטא פיזית באמצעות פציעה עצמית ממשית

פגיעה עצמית כדי לחוות אופוריה

הסיבה האחרונה שאני מודע לה שאנשים שמתארים פציעה עצמית קשורה לתחושות של אופוריה או לפחות תחושות נעימות שחלק מהפצועים העצמיים מדווחים מתרחשות מיד לאחר שסיימו לחתוך או לשרוף או להזיק לעצמם בדרך אחרת.

זה יכול להיות מתסכל מאוד מבהיל ואף יוצר חוסר אונים כאשר אתה מגלה שמישהו שאתה אוהב עוסק בפגיעה עצמית, נסה לא להגזים, להאשים או לבייש אותו אבל אחד הדברים הטובים ביותר שאפשר לעשות עבורו הוא להקשיב ולנסות להבין תוך העצמתו. לקבל עזרה." אתה יכול לתת מקום ולתקף את המצוקה שהוא חווה ואת העדר הכלים הבריאים יותר לטפל במצוקה ויחד עם זה שדר מסר כי כמו שאתה לא תתן לאף אחד לפגוע בו כך אתה לא יכול לתת לו לפגוע בעצמו.

נסה להמנע מפאניקה אשר בתגובתה יכולה גם להוביל לבושה. בושה יכולה לגרום למישהו לפגוע בעצמו שוב. זה יכול להפוך במהירות למעגל קסמים ולסירוב לקבל עזרה מקצועית .

עצרו, קחו נשימה עמוקה וזכרו שיקירכם עובר תקופה קשה ומעיקה ושפגיעה עצמית לא בהכרח אומרת שמישהו מתאבד. לא משנה מה, גשו לפגיעה העצמית שלהם בחמלה ובאמפתיה – הימנעו מלהיות שיפוטיים, כי זה פשוט ידחק אותם. תן להם לדעת שאתה שם כדי להקשיב להם, לתמוך בהם, ולעזור להם לחפש תמיכה או טיפול אם הם מעוניינים.

 

 

Picture of דבורי חדרי חביב

דבורי חדרי חביב

MSW פסיכותרפיסטית מומחית בטיפול בטראומה וטיפול DBT

0502028868

כלי נגישות

Powered by - Wemake

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר