דבורי חדרי-חביב פסיכותרפיסטית מומחית טיפול DBT

טיפול בחרדות באמצעות שיטת DBT

תוכן עניינים

טיפול בחרדה

Dialectical Behavioral Therapy, או בקצרה DBT, הוא טיפול התנהגותי דיאלקטי אותו פיתחה ד”ר מרשה לינהאן. בתחילה טופלו בשיטה זו מטופלים שלא צלחו שיטות טיפול אחרות וכיום מוכרת השיטה כיעילה עבור מי שסובל מהפרעת אישיות גבולית ומי שסובל מקושי בוויסות רגשי ובין היתר התקפי זעם, רגישות יתר, אימפולסיביות ועוד.

גישת DBT, מבוססת על עקרונות שלקוחים מתוך התפיסה הבודהיסטית, משלבת עבודה קוגניטיבית התנהגותית המתבססת על שיטת ה-cbt ומאפשרת התמודדות גם עם מגוון המנעויות וקשיים אשר בבסיסם החרדה יוצרת תגובתיות של הימנעות וקפיאה.

המסר המרכזי הוא שניתן לחיות חיים ששווה לחיות אותם וכאמור לא רק עבור מי שסובל מהפרעת אישיות גבולית אלא גם עבור מי שסובל מהתקפי חרדה, דיכאון עמוק, אובדנות – פגיעה עצמית ועוד. שיטת הטיפול עוזרת למטופל במספר מישורים ובין היתר : מאפשרת למטופל להבין ולנהל את רגשותיו הקשיים. אך כאן טמון עמוק מבט יחודי על נושא הרגשות מבט שאומר כי אין לנו שליטה על רגשותינו ולכן אין טעם לשפוט את עצמנו או להלקות את עצמנו . אבל יש לנו את היכולת לשלוט על התגובתיות ההתנהגותית שלנו היוצאת מתוך הרגש. יש לנו את היכולת לבחור כיצד נפעל ונתנהג לאור מה שאנו מרגישים. זוהי תפיסה טיפולית המגדילה את תחושת הרווחה הנפשית, את תחושת החוסן והמסוגלות של המטופל.

הכרות עם הוויסות הרגשי

לכל אדם רגשות אשר משפיעים באופן ישיר ועקיף על ההתנהגות שלו. לעיתים הרגשות אותם חווה אדם, הם חזקים דרמטית, כך שעוצמתם עלולה לגרום לו להתנהל בצורה חריגה ולא יעילה, עד כדי פגיעה בהתנהלות החברתית / הבין אישית ואף בתפקוד היום יומי. ישנם אנשים שעוצמה חזקה של רגשות מופיעה בפרקי זמן קצרים מה שמוביל לקושי בוויסות רגשי. חוסר יכולת בוויסות עצמי, עלול להוביל לחוסר שליטה בהתנהגות, לרבות השפעה דרמטית על מצב הרוח, לצד קושי ממשי להרגעה עצמית.

ככל והויסות הרגשי מורכב יותר, כך איכות החיים ירודה יותר ובעלי קושי בוויסות רגשי, יתקשו לנהל אורח חיים נורמטיבי והם אף יטו להשתמש בסמים או בכל מטשטשים אחרים , לנהל מערכות יחסים מורכבות שבין מרחק לקרבה , בין אידיאליזציה לדה ולואציה, יחושו לעיתים דחייה חברתית ויתנהלו מתוך הרס עצמי עד כדי פגיעה עצמית. בין יתר הסימפטומים אותם חווים מטופלים היא החרדה, החרדה יכולה להיות לעיתים עוצמתית עד כדי שיבוש משמעותי בסדר היום ובהתנהלות היום יומית. החרדה פעמים רבות מנהלת את האדם וכדי לחזור למסלול החיים הנורמטיבי, יש צורך לנהל את החרדה וזאת אפשר להשיג על ידי טיפול בחרדות ובין היתר באמצעות שיטת DBT.

חרדה היא מצב מתח בגוף המתבטא בשלושה ערוצים. דריכות ועוררות יתר פיסיולוגית , תודעת מחשבות שליליות ורגשות קשים ומכאיבים בדרך כלל מהסוג הביקורתי , מלקה , ומייצר תסריטי אימה. מצב מתח זה הוא לרוב תוצאה של רגשות בריאים שלא קיבלו מקום לגיטימי לביטוי ולא התאפשר לאדם לפרוק אותם בצורה בריאה ולקבל מענה. הבנה זו מאפשרת לנו באמצעות ה טיפול הדיאלקטי התנהגותי לסייע לו בלימוד מיומנות הויסות הרגשי ובאמצעות כלים של תיקוף לתת ביטוי בריא לרגשות המודחקים אשר יוצרים את החרדה

כך מתנהל טיפול בחרדה באמצעות DBT

טיפול דיאלקטי התנהגותי לחרדה מאפשר למתמודד עם חרדה להשיב ולסגל לעצמו שגרת חיים נורמטיבית בסיום הטיפול. טיפול DBT כולל טיפול פרטני שבועי לצד טיפוח מיומנויות חברתיות ברמה האישית והקבוצתית כאחד. הטיפול מכיל חמישה שלבים וביניהם: השלב הטרום טיפולי, ייצוב ההתנהגות, טיפול בהפרעות הנפשיות, הגברת הכבוד העצמי לצד חיים ששווה לחיות אותם והשלב האחרון הוא איתור השמחה והחופש הפנימי.

טיפול בחרדה חברתית מתחיל מהשלב הראשון – השלב הטרום טיפולי. שלב זה נפרש על פני מספר שבועות, במהלכם מוצגת למטופל הגישה במלואה לצד הסברים מפורטים ככל האפשר, המטופל מתנסה בשיטה ויחד עם המטפל בוחנים את המחויבות מצד המטופל לטיפול. לאחר תום השלב הראשוני, יוחלט בין המטפל למטופל האם ממשיכים בטיפול והאם הוא מתאים למטופל, הן בשל מצבו הנפשי ורמת החרדות והן בנוגע ליכולת/רצון המטופל להתחייב לטיפול ולדרישותיו.

לאחר השלב הראשון ובמידה והוא הוכתר כהצלחה, ממשיכים אל השלב הבא שהוא ייצוב התנהגויות אשר מתקיים אחת לשבוע. טיפול DBT לחרדות משלב טיפול בחרדה חברתית על מנת להקנות למטופל את המיומנויות הנדרשות לו בניהול היבטים חברתיים ועל כן במידת האפשר יתבצעו שיחות טלפוניות כחלק מהאימון (phone-coaching). באמצעות השיחות יתרגל המטופל את מיומנויות ה – DBT שמוקנות לו במפגשים השבועיים. חשוב להבין כי השיחות הטלפוניות הם חלק מהטיפול והן משמשות לתרגול המיומנויות בלבד ועל כן השיחות הן ממוקדות ומתנהלות בטווח קצר.

טיפול DBT ממשיך אל השלב השלישי והחשוב שהוא טיפול בהפרעה הנפשית ממנה סובל המטופל ובין היתר בחרדות, בדיכאון, פוסט טראומה ועוד.

למי מתאימה שיטת טיפול זו?

כאמור שיטת הטיפול מתאימה עבור מי שסובל בין היתר מחרדות, מדיכאונות, מקושי בוויסות רשי ועוד טיפול זה מאפשר טיפול בחרדה חברתית, טיפול בחרדות וכן הלאה. מי שמבקש ליצור שינויים חיוביים בחייו, שיטה זו בהחלט יכולה לסייע לו. לקראת תחילת הטיפול חשוב לקחת בחשבון כי יש לעבוד קשה במהלך הטיפול ובין היתר לתרגל את המשימות שמוענקות על ידי המטפל בין פגישה אחת לשנייה. במהלך הטיפול ילמד המטופל להרגיש את הרגשות שלו משום שהדרך הנכונה היא להשתמש ברגשות על מנת לפתור בעיות.

כל מי שיש בו הנכונות להרגיש את רגשותיו מוזמן להסתייע בשיטת טיפול זו אך יש לזכור כי ההתחייבות לטיפול היא שער הכניסה להצלחת הטיפול שמשלב הן את הטיפול הפרטני והן את הטיפול הקבוצתי.

הטיפול מתאים לכל אדם ובכל גיל החל מילדים דרך בני נוער ועד מבוגרים. ככל ותשקיעו מחשבה בטיפול ותייצרו את ההתחייבות הנדרשת, כך תוכלו להגיע לסיטואציה בה חייכם עולים על מסלול איכותי. מסלול אשר מאפשר לכם ליהנות מהחיים כפי שהחיים צרכים להעניק לכם את ההנאה הנדרשת. כאמור הטיפול נוגע במישור האישי וכמובן במישור הקבוצתי / חברתי.

כלי נגישות

Powered by - Wemake

אתר קורסים מתקדם מבית
 
סקולילנד

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר