דבורי חדרי-חביב פסיכותרפיסטית מומחית טיפול DBT

הכשרת מטפלים בגישת ה-DBT

תוכן עניינים

כל אדם אשר מוכר במדינת ישראל כבעל תואר אקדמי טיפולי, מורשה לטפל ועבר הסמכה של לימודי DBT יכול לטפל בטיפול DBT.

בין יתר בעלי המקצוע אשר עוברים הכשרה למטפלים בשיטת DBT ניתן למצוא את העובדים הסוציאליים, פסיכולוגים, פסיכיאטרים, מטפלים באומנות (מוסמכים), קרימינולוגים קליניים ועוד. אין ספק כי מרבית מבעלי המקצוע שבחרו ללמוד את שיטת טיפול זו מגיעים מרקע טיפולי זה או אחר.

על מנת להפוך למטפל, יש לבצע קורס DBT שמטרתו להכשיר את המטפל לטפל בשיטה זו כמו גם להעניק לו ידע פסיכו פילוסופי דהיינו ראייה מהעולם הדיאלקטי. כל אחד מהמטפלים שמסיים את לימודי קורס DBT יזכה לצאת עם ארגז כלים אותו יעבירו למטופלים הן במסגרת הטיפול הפרטני והן במסגרת הטיפול הקבוצתי.

מהם נושאי הלימוד במהלך קורס DBT למטפלים

על מנת להפוך למטפל מוסמך, יש לעבור קורס מקצועי באחד המוסדות המוכרים בישראל או ברחבי העולם. חלק מהנושאים אותם לומדים המטפלים הם בין היתר מושגי יסוד משיטת טיפול זו, הכרות עם אבחון והבנת הפרעות האישיות כפי שמכירים אותן כיום, הכרות עם גישת הטיפול הדיאלקטי התנהגותי וביחס לשיטות טיפול אחרות, הכרות עם התיאוריה הביו סוציאלית ועם הדיאלקטיקה וראיה של עולם הבודהיסטי וכמובן את עקרונות הטיפול הפרטני ועקרונות הטיפול הקבוצתי כמו שהם מוצגים על ידי שיטת הטיפול המדוברת וכמובן הדגמה ויישום של השיטה בהיבט הקליני.

איך להיות מטפל DBT

על מנת להיות מטפל בשיטה זו, יש להרשם לקורס שאורכו כ 80 שעות אקדמיות . הקורס מורכב משני חלקים : לימודים תאורטיים המכשירים את המטפל במושגי טיפול ותאוריה . והחלק השני הוא למידת המיומנויות. בחלק מהמקומות יוצע אף לימודי פרקטיקום והתמחות למטפלים מתחילים חסרי ניסיון. מומלץ מאוד לרכוש הדרכה בסיום הקורס עד להתמקצעות ורכישת נסיון ומומחיות.

בסיום הלימודים יקבל המטפל תעודה המעידה על הסמכתו אותה הוא יוכל להציג לכל דורש. היכולת לטפל בשיטה זו מחייבת לימודים תיאורטיים ומעשיים גם יחד, על המטפל לצאת עם ארגז כלים מקיף שיאפשר לו לטפל במטופלים שסובלים בעיקר מוויסות רגשי.

קריטית ההבנה שמטופלים רבים הסובלים מקשיי ויסות וזקוקים לטיפול DBT הם מטופלים שאובחנו עם הפרעת אישיות גבולית או פוסט טראומה ובעברם טראומות רבות ובדרך כלל ריבוי בעיות. נדרשת ממטפל DBT לגלות אחריות רבה לטיפול באנשים אלה ולכן יש חשיבות מכרעת ללמידה מסודרת וקבלת הדרכה צמודה בעיקר בשנים הראשונות להתמחות.

חשוב להבין כי הטיפול בהפרעות של ויסות הוא טיפול מורכב מאוד ומרבית מהמטפלים מתייאשים במהלך הטיפול בשל הקושי לטפל בהפרעה זו ועל כן שיטה זו מביאה עימה בשורות טובות ומשמחות ומתאימה עצמה למטופלים אלו ואף מצליחה לעשות את השינוי הרצוי. בין יתר הכלים בהם יחזיקו המטפלים לאחר הקורס הם תיקוף, פתרון בעיות, מיינדפולנס ואנליזה פונקציונלית.

לסיכום

לימודי קורס DBT מאפשר למטפלים להרחיב את יכולותיהם הטיפוליים ולאפשר למטפלים להצליח לפתור למטופליהם מצוקות נפשיות מורכבות הקשורות בוויסות רגשי . אין ספק כי היכולת להעניק כלים למטופלים היא מהות הטיפול ובאמצעות שיטה זו היכולות עולות ומאפשרות הצלחה בטיפול. אין ספק כי גם המטופל עצמו צריך, אם לא לומר חייב לקחת חלק פעיל ואף להתחייב לטיפול ולקחת בחשבון שהטיפול יצליח להגיע למקום הנכון ועל כן יש להבין ולהכיר בהתחייבות המתבקשת להצלחת הטיפול.

להיות מטפל DBT הופך כל מטפל להיות מטפל טוב יותר. מטפל שבטוח בכיסא המקצועי שלו. מטפל שמיומן ביצירת קשר ומחויבות ויכולת גבוהה יותר להניע את המטופל לשינוי. מטפל שמסוגל להשאר שליו ויציב אל נוכח הסערות הרגשיות בחדר הטיפולים ומטפל שמצליח להתמודד בצורה טובה יותר עם שחיקה ואתגרים בתוך החדר.

כלי נגישות

Powered by - Wemake

אתר קורסים מתקדם מבית
 
סקולילנד

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר