דבורי חדרי-חביב פסיכותרפיסטית מומחית טיפול DBT

דיכי, דכדוך או דכאון?

תוכן עניינים

מתי מצב רוח הוא משהו זמני וחולף ומתי מדובר בסימפטום שמאותת לנו שמשהו השתבש?

דיכאון הוא אחת מהפרעות מצב הרוח הנפוצות ביותר בעולם. לא סתם קיימות מילים רבות לתאר מצב רוח שלילי החל מבלוז, דכדוך דיכי, באסה דיפרסיה ועוד. מגוון הרגשות השלילים שאנו חווים עצב תסכול פחד אשמה חוסר אונים קנאה הם רגשות הדרים בכפיפה אחת עם רגשות של שמחה אושר וסיפוק. אך קיימים מצבים בחיים בהם אדם מרגיש כי עוצמתם והיקפם של הרגשות השלילים שהוא מרגיש גדולים מאוד והם הפכו להיות חלק מרכזי המשתלט על יומו.

דכאון זהו מצב נפשי בו נפגע התפקוד של האדם והוא חווה מגוון של רגשות שלילים הפוגעים באיכות חייו ובקיום שגרת יום בתחומים שונים של עבודה זוגיות הורות ושעות פנאי.

הסימפטומים של הדיכאון שונים מאדם לאדם במאפייניהם ובעוצמתם אך באופן כללי ניתן לומר שאדם ידווח על תחושות של עצבות כללית, חוסר תקוה ויאוש, עצבנות, רגשות אשמה ותחושת כישלון הפוגעות בדימוי העצמי. במצבים חמורים יותר יהיו לאדם מחשבות “להעלים את הסבל” מחשבות אובדניות ואף ניסיונות לממשם.

אנשים רבים בדיכאון חווים צמצום משמעותי בכל תחומי חייהם הם נוטים להסתגר להימנע מפעילות שגרמה להם הנאה בעבר. להימנע ממפגשים חברתיים, לסבול מקשיי שינה דהיינו שינה ממושכת או לחילופין התעוררות מוקדמת בלילה וקשיי הרדמות. פגיעה בדפוסי אכילה: אכילה מרובה או לחילופין המנעות מאכילה.

הגורמים לדכאון:

לעיתים מדובר בגנטיקה משפחתית לעיתים קשורים לאירועי חיים משברים ולא משברים כגון פיטורין מעבודה אך גם לידה של ילד. או כתוצאה מטראומות.

לעיתים תגובה הדיכאון היא מיידית וניתנת לזיהוי ולקישור לאירוע שהתרחש ולעיתים מתעוררת כעבור מספר חודשים או שנים.

כדי שניתן יהיה לאבחן את הדיכאון יש צורך בהערכה מקצועית ולהתייחסות לגורמים שונים המאפיינים את האדם זאת מאחר וקיימים סוגים שונים של דכאון ולא בכולם הטיפול זהה.

סוגי דכאון:

דכאון קליני מז’ורי – זוהי הרמה העמוקה ביותר של דכאון והוא מאופיין בסבל עז בסימפוטמים בעוצמה גבוהה הפוגעת באופן כמעט מוחלט בתפקודו של האדם עד לכדי אי יציאה מהמיטה או מהבית .

דכאון מתון – האדם מדווח על תחושות של עצב דכדוך וייאוש אך הוא מצליח לקום בבוקר ולתפקד והרגשתו משתפרת כשהוא בעבודה או עם חברים ומחמירה כשהוא לבד עם עצמו.

דכאון דיסטימי – דכאון על רקע אישיותי- אדם המדווח כי מאז שזוכר את עצמו סובל מרגשות של הערכה נמוכה פסימיות וביקורתיות עצמית גבוהה. תחושות אלה גורמות לו לסבל רב ומאפיינות את רוב שנות חייו. הוא מתקשה לפתח תחושות הנאה מקשר עם אנשים , אוכל או פעילות מהנה הוא מאופיין לעיתים בתפקוד חסר מוטיבציה דכדוך וחוסר אמונה שחייו יכולים להתנהל אחרת.

דיכאון לאחר לידה– נשים רבות חוות דכאון קל מאוד החל מהיום הרביעי ללידה תחושות אלה מופיעות בעקבות השינויים ההורמונלים הרבים המתרחשים בגוף לאחר הלידה. אך אצל חלק מהנשים תחושות הדכדוך והעצב יתעצמו והאישה תחווה קושי בתפקוד וקושי רגשי לפתח רגשות כלפי תינוקה וכלפי עצמה . ללא זיהוי והתיחסות טיפולית מהירה קיימת אפשרות כי יתפתח דכאון מתון מתמשך או דכאון קליני מז’ורי.

דכאון עונתי – מצב דכאוני המופיע לקראת החורף ונעלם עם בוא האביב הוא יכול להיות קל או בעוצמה גבוהה ומאופיין בעליה בתאבון ברצון לישון וברמת דכדוך קבועה.ההסבר לכך נעוץ בשל מספר שעות האור המעטות בחורף הגורם לאנשים מסוימים ליריד ברמת הורמון המלטונין ובכך לדיכאון.

טיפול בדיכאון

הפרעת הדיכאון היא הרווחת ביותר בקרב אוכלוסיית העולם והיא נפוצה מאוד. ניתן לאבחן דיכאון באופן אמין ומדויק ולהתאים לו טיפול אפקטיבי המייצר תוצאות שניתן למדדם.

כאן נכנס לתמונה שיטת טיפול DBT הנותנת מענה ישיר לאנשים הסובלים מדיכאון מסוגים שונים ומוכח כטיפול יעיל בקרב האוכלוסייה הסובלת מדימוי עצמי נמוך ובעיות דיכאון מסוגים שונים.

הטיפול הנפוץ היום בדיכאון מכוון לטיפול תרופתי אפקטיבי וטיפול פסיכולוגי המסייע לאדם המתמודד לרכוש דפוסים מסתגלים ומתמודדים חיוביים.

אנשים רבים חיים ומתפקדים מבלי שהם ידעו כי הם סובלים מדיכאון ומשלמים על כך מחיר כבד בפגיעה מתמשכת באיכות חייהם ומחוסר סיפוק מתמשך וקבוע. תחושות של דכאון נתפסות לעיתים בטעות כביטוי של חולשה כשלמעשה הם ביטוי לכך שהחיים יצאו מאיזון שניתן להחזירו ולווסת אותו.

אנשים הסובלים מדיכאון אינם יכולים להבריא לבד הם זקוקים לעזרה פסיכולוגית ולעיתים אף תרופתית ולאחר מכן הם מקבלים כלים לעזרה עצמית ומצליחים להמשיך ולתפקד באופן עצמאי ומספק.

כלי נגישות

Powered by - Wemake

אתר קורסים מתקדם מבית
 
סקולילנד

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר