דבורי חדרי-חביב פסיכותרפיסטית מומחית טיפול DBT

איך לדבט את החיים לחיים ששווה לחיות

תוכן עניינים

מי שלא מתמודד עם מצבי מצוקה – שיקום!!. מי שלא חווה קשיים במערכות יחסים עם הילד עם הבעל ועם הבוס- שיקום. מי שלא מכיר את ההרגשה שהוא עומד להתפוצץ, או לקרוס, או להתמוטט – שיקום.

כולנו חווים מצבים אלה, מי יותר מי פחות , מי בתדירות גבוהה יותר ומי רק לעיתים רחוקות. אך ישנם אנשים שמצבים אלה מופיעים בחייהם בתדירות גבוהה. הם חיים חיים סוערים. נעים מאושר ושימחה, לזעם ותסכול תוך דקות ספורות , וכל אחת מהתגובות אינה פרופרציונלית ביחס למה שעורר את הרגש.

לעיתים קרובות מאוד הם חווים הרגשת ריקנות שמשתלטת עליהם במין שחור ובליל של רגשות קשים שהם מתקשים לזהות, כל שכן להתמודד עם המצוקה.

אנשים אלה נולדים עם רגישות יתר וקושי לווסת את עצמם ולהשיג תחושה יציבה של עצמי. הם לא מצליחים ללמוד איך מתמודדים עם מצוקה מכל סוג שהוא. רגישים מאוד לדחיה ומתרגמים סיטואציות בין אישיות לחוויות של נטישה .

כך מובילה אותם הרגישות לדחיה להעריך אנשים ומצבים בצורה של הכל או כלום ,ראית העולם בשחור לבן ונטיה לפעול בקיצוניות. העולם נחווה כמציאות מפחידה והדרך שלהם להתמודד , הוא לעשות סדר בכאוס על ידי אידאליזציה לדברים מסוימים ודמוניזציה לדברים אחרים.

לסערות הרגשיות ולכאוס בחיייהם יש לעיתים פונקציה נוספת – הוא מסיח את את דעתם מהסערה הרגשית הפנימית ובכך מהווה פתרון מוצלח זמנית אך לא מוצלח בטווח הרחוק.

המונח המקצועי לתיאור אנשים הסובלים מקשיים בויסות רגשי הוא אישיות גבולית . בעלי הפרעה זו ששורשיה בהפרעה מולדת בויסות הרגשות ובפגיעות רגשית גבוהה כתוצאה מהשפעות סביבה , מתמודדים יום יום עם האתגר לנהל דרך חיים ברורה שיש בה הרגשת יציבות וודאות לגבי הזהות הפנימית שלהם.

ההתמודדות לרוב היא על ידי פתרונות לא מוצלחים של פגיעה עצמית התנהגויות מסוכנות ,נטיה להתמכרויות, סמים ,אלכוהול, אקטים אובדניים ועוד.

כולם נסיונות לברוח מהכאוס הפנימי והרגשות הקשים .

הבעיה האמיתית בטיפול באנשים הסובלים מקשיים אלו, שברוב המקרים מטופלים אלה אינם מקבלים את האבחנות הנכונות .הם עוברים שנים רבות בטיפולים לא מותאמים ולעיתים אף לקיחת תרופות שאינן מועילות.

הדיווחים היום מהשטח מדברים על 6 טיפולים שונים בממוצע ,שעבר מטופל עד שהגיע לטיפול של DBT.

מה שמעורר השתאות הוא שטיפול ממוקד ב DBT לאנשים המתמודדים עם קשיים אלו אכן מצליח להתמודד בהצלחה רבה עם הסימפטומים למרות העומק והמגוון שלהם ובצורה הניתנת למדידה .

רוב המטופלים מצליחים לעשות שינוי משמעותי בחייהם .נסיונות לאובדנות, פגיעה עצמית או מצבי סיכון כמעט ונעלמים. היכולת לעמידות במצוקה משתפרת בצורה דרמטית והם מדווחים על שיפור משמעותי במערכות היחסים שלהם.

חשוב להדגיש הטיפול אינו נועד להעלים את הרגישות יתר והפגיעות , אך הם לומדים לתפקד איתם בצורה טובה יותר ואפקטיבית ולרתום תכונה זו בצורה שתעבוד למענם ולא נגדם.

טיפול דיאלקטי התנהגותי DIALECTICAL Behavior Therapy פותח על ידי הפסיכולוגית מרשה לינהן מאוניברסיטת וושינגטון בעקבות נסיונות כושלים לטפל באנשים הסובלים מקווים אישיותיים גבוליים בשיטות התנהגותיות קוגנטיביות מקובלות.

גם הטיפול הדינמי הקונבציונלי לא הניב תוצאות מספקות. שיטות טיפול אלה שמות דגש רב על שינוי, בעוד שמטופלים אלה הרגישים לדחיה ראו בכך נסיון לבטל את מי שהם ונטו לעזוב את הטיפול או לחולל בו סערות שלא תרמו להצלחתו.

הדיאלקטיקה בטיפול זה מחזיקה עבור המטופל את מה שנתפס אולי כפארדוקס , אך בעצם מהווה את המהות- לשדר קבלה שלמה של המטופל וסבלו כמו גם הדרך שבה מתמודד , ובה בעת להכיר בצורך לשינוי ולמציאת פתרונות מוצלחים יותר להתמודדות.

טיפול DBT מלמד את המטופל מספר מיומנויות חשובות התומכות בטיפול ומהוות עמוד שידרה לשפת הטיפול:

המטופל לומד טכניקות של עמידות במצוקה וכיצד לא להחריף מצבים אלה.

טכניקות של ויסות רגשות מלמדות את המטופל להכיר ולזהות את רגשותיו לווסת את התיחסותו אל רגשותיו ולהבין את התהליך שבו הם נוצרים.

טכניקות של תיקוף עצמי – המטופל לומד כיצד לתת מקום של כבוד לחוויה הראשונית שלו , לראות את ההגיון שבה וכל זאת ללא שיפוט וללא הלקאה עצמית שמחמירה את מצוקתו

טכניקות של יעילות בינ-אישית – כאן לומדים המטופלים לזהות את דפוסי התקשורת שלו במערכות יחסים , מה מקדם את מטרותיהם ומה מעכב כל זאת מבלי לוותר על הצרכים הרגשיים שלהם.

טכניקות של מיינדפולנס – המסייעות להגביר שליטה ברגשות ומחשבות כמו גם מחדדת ומסיעת להבחין בינהם . מסייעת להקטין את השיפוטיות כלפי עצמנו וכלפי אחרים ומגייסת את ה”האני הנבון” אותה יכולת לעשות החלטות בריאות המובססות גם על הצרכים הרגשיים וגם על חשיבה רציונלית לפתרון בעיות.

השימוש בקליניקה בכלים של DBT נמצא כבעל ערך טיפולי ומחולל שינוי גבוה ביותר גם עם מטופלים שאינם בעלי מבנה אישיותי גבולי. הטכניקה מסייעת בהתמודדות במצבי משבר או בקשיים במערכות יחסים זוגיות, הורים ומתבגרים ומשפרת את היכולת להסתגל בצורה טובה יותר ולפתח עמידות במצבי חיים משבריים שונים.

כלי נגישות

Powered by - Wemake

אתר קורסים מתקדם מבית
 
סקולילנד

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר