דבורי חדרי-חביב פסיכותרפיסטית מומחית טיפול DBT

פסיכותרפיה ממוקדת טראומה

תוכן עניינים

רקע לטראומה

אירוע שמתרחש בחיי אדם יכול להיות מוגדר כאירוע פוסט טראומטי אם האדם חווה איום ממשי על קיומו ועלו בו רגשות של פחד חרדה ואימה. אירוע כזה יכול להיות גם כשהאדם רק עד לאיום על חיי אנשים או אדם אחר הוא יכול להיות אירוע חד פעמי או מתמשך.

באירועים כאלה מה שמתרחש הוא שמערכת הנפשית של האדם מוצפת בגירויים פיזיים ונפשיים שהחשיפה לעוצמתם אינה מאפשרת לעבד אותם ולמעשה זמן רב לאחר שהסתיים האירוע שבים הגירויים וחודרים לתודעה והאדם חווה את החוויה כאילו היא מתרחשת כאן ועכשיו שוב ושוב. רעשים, ריחות, תמונות, דימויים חוזרים כפלאשבקים שוב ושוב והם יוצרים אצל האדם תגובה של הימנעות מכל דבר שעלול להזכיר לו.

כך מתפתח מעגל קסמים חודרנות והימנעות ולאורך זמן מתחיל האדם להצטמצם ולהימנע מדברים שבעבר נהג לעסוק בהם מתוך רצון לא להיחשף לגירויים.

כאשר מדברים על חודרנות אזי היא תתבטא בזיכרונות, חלומות, פלאשבקים, תחושות לא נעימות. כל אלה יובילו למגוון סימפטומים שהמשותף להם שהם מאפשרים לאדם להימנע: הדחקה של הזיכרונות, קהות רגשית, קושי לחוות הנאה , תחושות של זרות וניתוק, הימנעות ממקומות או מאירועים שמזכירים את האירוע ומחזירים את הפוסט טראומה .

חווית החודרנות והמאמץ להימנע, הם ביטוי לכך שהאדם חש בסכנה הגם שהסכנה כבר אינה קיימת.

מה אנשים מדווחים בטיפול פסיכותרפיה ממוקדת טראומה 

אנשים מדווחים שהם חשים כי העולם כבר אינו מקום בטוח ועליהם להיות דרוכים לקראת סכנה מתקרבת . מצב זה יוצר עוררות רגשית דריכות ומתח שיש לו סימפטומים שונים כגון: רגזנות וזעם לא מוסבר , קשיי שינה , קשיי ריכוז ויכולת להתמיד במשימות לטווח ארוך . דריכות לרעשים וקולות.

דרך ההתמודדות של האדם אינה מעידה על מחלה או על פתולוגיה היא בסך הכל דרך לא מוצלחת לנסיון להתארגנות במציאות חייו של האדם. בדרך זו האדם מנסה להתנתק מדיבור וטיפול על הבעיה הוא מנסה להתבודד מרחיק מעצמו אנשים ורשת תמיכה והתוצאה של כך היא דכאון וצמצום בכל תחומי החיים.

פוסט טראומה ופוסט טראומה מורכבת מופיעה בכמה דרכים, ניתן לטפל בהם בהצלחה ולהשיג ירידה משמעותית בסימפטומים מהם האדם סובל. בעזרת פסיכותרפיה ממוקדת טראומה,  נחזור לתקופת הטראומה ונבין את שורש הבעיה. 

ישנן מספר שיטות לטיפול בפוסט טראומה ופוסט טראומה מורכבת:

פסיכותרפיה ממוקדת טראומה 

פסיכותרפיה ממוקדת טראומה היא שיטת טיפול המציעה דרכים בהן האדם רוכש מספר טכניקות לשליטה בחרדה ע”י חשיבה חיובית המאפשרת  טיפול בפוסט טראומה בעזרת למידת הרפיה, התמודדות עם אמונות לא יעילות, וטיפול בחשיפה ממושכת והדרגתית למצבים המייצרים הימנעות. בנוסף פסיכותרפיה ממוקדת טראומה מאפשרת שחזור מפורט של החוויה הטראומטית בסביבה בטוחה ואפשרית עד למצב שבו הנרטיב כבר אינו מעורר את תחושות העוררות והדריכות.

רכישת כלים פסיכו חינוכיים 

מסירת מידע על הבעיה, על הסימפטומים שלה ועל דרכי הטיפול. החשיבות של מידע זה הוא בחיזוק תחושת “הנורמליות” של האדם ותחושת השליטה בחייו ממקום של ידע והבנה.

טיפול תרופתי

במקרים מסוימים ניתן ליטול טיפול תרופתי אנטי חרדתי. טיפול בפוסט טראומה זה מאפשר למטופל להתייצב ולעבוד בחדר הטיפול ביתר יעילות. 

כלי נגישות

Powered by - Wemake

אתר קורסים מתקדם מבית
 
סקולילנד

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר