דבורי חדרי-חביב פסיכותרפיסטית מומחית טיפול DBT

קשיבות לרגש

תוכן עניינים

איך להתיידד עם הרגשות ולתת להם להיות נוכח

אם אתם נמצאים בזמן של סערת רגשות, אולי החרדה מתחילה לטפס אולי המחשבות מתרוצצות במהירות והגוף מתכווץ. הנה תרגול שיסייע להשיג רגיעה ובהירות ומכאן תגובה בריאה יותר ומיטיבה.

מה אני מרגיש כרגע?

עצרו לרגע והפנו את תשומת הלב לנשימה שלכם. אין צורך לנשום נשימה עמוקה . למתקדמים שימו דגש על נשיפות איטיות וארוכות לכיוון הבטן התחתונה.

הפנו את תשומת הלב למחשבות שלכם . האם הן מתרוצצות , מדאיגות , מבולבלות

 דמיינו כוננית עם מדפים או ארגז עם תאים שונים או ארון עם מגירות. הפקידו בכל תא רגש אחד שאתם מזהים.

שימו את הכעס במגירה העליונה והעבירו את תשומת הלב לגוף . מה הגוף אומר לכם ? ציינו זאת לעצמכם.

עשו זאת עם שאר הרגשות.

כעת שאלו את עצמכם – מה מונע ממני להירגע? מה מונע ממני להרגיש שלו

נסו לא לענות על זה מהראש אלא בדקו מה עולה בגוף שלכם כשאתם שואלים את השאלה. איך הגוף עונה .אולי תגלו שהוא מנסה להתמתח לפרוק להתכווץ . חיקרו בסקרנות את התחושות בגוף. איך אני נושם, איפה יש לחץ בגוף, אולי תגלו כאב, או בחילה. פשוט ציינו זאת לעצמכם ללא שיפוטיות.

תחתית הטופס

כעת נסו להרחיב את תיאור  התחושה הגופנית הזו ביותר פירוט. מצאו אסוציאציה דימוי לתחושה הגופנית. מקמו את היד במקום שהתחושה הגופנית נמצאת. למשל אני מרגישה סלע שיושב לי על החזה או הקרקפת שלי בוערת כמו אש.”.

הישארו מספר שניות ממוקדים בתחושה ובדימוי והפנו את תשומת הלב לנשימה ולתחושה לסירוגין.

כעת שימו לב? האם התחושה השתנתה ? אולי יש דימוי אחר כרגע שיותר מתאים. שימו לב לתחושה הכללית אם השתנתה והפנו את תשומת הלב שוב לרגש?

כעת נסו לשאול את עצמכם האם יש לי מחשבה לא נעימה בקשר לרגש הזה? מה הבעיה איתו? שימו לב אם הגוף שלכם שולח איתות כאשר אתם בכוונה מודעת מאפשרים לרגש כעס עצב או כל רגש אחר פשוט לשהות בנוכחות מבלי להשתעבד לאימפולס להעלים אותו. מה הדבר הכי נורא בנוכחות של הרגש או של הטראומה הזאת ? מה בגוף שלי הופך להיות בלתי נסבל להרגיש את הרגש. מה אני צריך כשאני מרגיש את הרגש הזה?

נשמו נשימות רגילות מודעות והרפו

לתרגילי מיינדפולנס נוספים

כלי נגישות

Powered by - Wemake

אתר קורסים מתקדם מבית
 
סקולילנד

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר