דבורי חדרי-חביב פסיכותרפיסטית מומחית טיפול DBT

קורס טיפול בטראומה ממוקד התמכרויות

תוכן עניינים

פסיכותרפיסטית מומחית טיפול DBT

אילוסטרציה של הראש - לימודי טיפול בהתמכרויות

אל תשאל אל מה אני מכור אלא איך זה גורם לי להרגיש”

רקע להתמכרויות 

אחד מכל עשרה בני אדם יתמודד בחייהם עם התמכרות כלשהי- מחשבתית או כימית. קצב החיים העמוס והשחיקה של השגרה העמוסה מציפה רבים שרק מחכים למעט חופשה ובריחה מהמציאות השוחקת. במקום שנתבונן פנימה, לתוך עולמנו הפנימי, לנפש שלנו, לקצב שלנו ולליטוף שהגוף שלנו מבקש מאיתנו לפעמים אנו מוצפים בגירויים סביבתיים גסים ורעש מסביב. מתווסף לזאת סיטואציות בחיים הרוחשת מסרים שאנו פוגשים בכל פינה שאומרים לנו “אם תיקח את זה תרגיש מעולה” או “אם תשתמש בזה תהיה בעננים…” או “עבר עלייך יום קשה מגיע לך” ותירוצים כאלו ואחרים

המונח התמכרויות מתאר מצבים נפשיים של פיתוח התנהגות תלותית בסוג מסויים של סם (חומרים נרקוטיים / פסיכואקטיביים) או התנהגות כפייתית כזאת או אחרת  (הימורים, קניות). התמכרויות מוגדרות בתור הפרעות רפואיות ומתבטאת בחוסר שליטה וקיום של דפוסים הרסניים חוזרים המשרתים צורך פיזי או נפשי, מכאן ניתן להסיק שהתמכרות משלבת גם את הגוף וגם את הפן הנפשי. מרבד נוסף של התמכרות ותלות הוא הפגיעה בעצמו וההקרבה של האדם שמשתמש על מנת לממש את הלקיחת הסם, הפגיעה יכולה להיות בעצמו, בתפקודו, באורח חייו ובאופן משני בקרוביו ומשפחתו. אחד מהמאפיינים הבולטים ביותר שמזוהים עם שימוש בסמים היא פיתוח הסבילות לסם, כאשר אדם צורך בפעם הראשונה חומר או מבצע פעילות שמסווה לו הנאה כמו הימורים בקזינו או גניבה מחנויות אפילו אם המינון הוא סביר, הבעיה מתעוררת עם הזמן על מנת לחוות תחושת סיפוק והנאה כמו פעם  הוא זקוק לגירוי או חומר יותר חזק או בכמות גדולה יותר, הגוף פיתח עמידות למינונים הקודמים וכעת צריך יותר.  במקרים קיצוניים התמכרויות יכולות להוביל למצבים וסיטואציות של הזנחה, מובטלות , נזק גופני, מצבים נפשיים קשים כמו הזיות ופגיעה עצמית ואף להביא למצבים מסכני חיים ולמוות. 

התמכרות עוזרת לטשטש את כל מה שאי פעם השתוקק האדם אליו ואיננו. היא נותנת תחושת אושר ושליטה. לצד מחירים והשלכות שליליות. התמכרות אינה “מחלה” מקורה בצורך של האדם לפתור בעיה עמוקה יותר לעיתים מהשנים המוקדמות ביותר שלנו הקשורה בטראומה או אובדן. (גאבור מאטה)

היכולת לסייע לאדם לעבד את סיפור הטראומה שלו , לחבר את החלקים האישיותיים המנותקים לזהות אינטגרטיבית שאינה בורחת כל הזמן מרגשות ומחפשת דרך להרגיע את הכאב באמצעות ההתמכרות היא בלב ליבו של תהליך הריפוי.

לימודי טיפול בהתמכרויות

טיפול בהתמכרויות ו בטראומה דורשת הבנה עמוקה של נושא הטראומה והשלכותיה על החיים הבוגרים עומדת בבסיס ארגז הכלים המקצועיים של המטפל באנשים מכורים. בעזרת לימודי טיפול בהתמכרויות תקבלו מאיתנו את הכלים המקצועיים ביותר לטיפול בכל סוגי ההתמכרויות.

קורס טיפול בהתמכרויות ממוקד טראומה יעסוק בהקניית כלים להבנת תהליכים פיזיולוגים ופסיכודינמיים המתרחשים במצבים של טראומה מתמשכת כיצד הם משפיעים על התפתחות האישיות וכוחות האגו בהשגת משימות התפתחותיות.

קורס טיפול בהתמכרויות – נושאי הקורס

  • פוסט טראומה וטראומה מורכבת -הגדרה, מאפיינים ודגשים שונים בקשר הטיפולי
  • היבטים פיזיופסיכולוגים של טראומה בהשפעתה על היווצרות התמכרות
  • הטראומה כמחוללת תבניות חשיבה פנימיות
  • מאפייני זיכרון טראומטי
  • גורמי פגיעות וגורמי חוסן
  • מעגל הבושה והאשמה כמנבא יכולת לוויסות רגשית
  • ולא רק דיבור- החשיבות של עבודה גופנית עם מכורים
  • מיומנויות בטיפול הדיאלקטי התנהגותי- קשיבות ,ויסות רגשות .
  • טיפול בטראומה ממוקד חמלה עקרונות לבניית תוכנית טיפול

המפגש יתקיים אחת לשבועיים בזום למשך שעה וחצי כל מפגש.

השאירו פרטים ונעדכן אותך בקורס טיפול בהתמכרויות הקרוב:

כלי נגישות

Powered by - Wemake

אתר קורסים מתקדם מבית
 
סקולילנד

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר