המלצות על ספרים

ספר "טיפול הדיאלקטי-התנהגותי " - חלק א

ספר זה נועד ללמד את יסודות הטיפול הדיאלקטי-התנהגותי (Dialectical Behavior Therapy – DBT), ולשפר את המקצועיות של מי שמעוניינים להשתמש בו בעבודתם. DBT הוא מודל שיצרה ד”ר מרשה לינהן מאוניברסיטת וושינגטון. מחקרים רבים מוכיחים את יעילותו בעבודה עם מטופלות ומטופלים הסובלים מבעיות קשות ומאתגרות כגון הפרעת אישיות גבולית. המודל שימושי גם בטיפול בהפרעות אישיות אחרות, כגון הפרעה דו-קוטבית, חרדה, התמכרויות ותחלואה כפולה. הוא יעיל הן לבני נוער והן למבוגרים. מלבד יעילותו במצבים של פתולוגיות קשות, זהו גם מודל מבוסס חוזקות המטפח התפתחות בריאה, שביעות רצון מוגברת בחיים ותפקוד ברמה מיטבית.
ספר זה מסביר את שיטת DBT בצורה בהירה ומובנת. מן הקריאה בו תלמדו על מיומנויות DBT קלסיות וחדשניות כאחת. תגלו איך ניתן לפנות לסגנונות למידה שונים ולהתאים התערבויות לטווחי קשב משתנים. תמצאו הצעות רבות כיצד לעשות את למידת המיומנויות מהנה, מעניינת ורלוונטית למגוון של מטופלים.

ספר "טיפול הדיאלקטי-התנהגותי " - חלק ב

חלק ב’ משאב יקר ערך לכל מי שעובד בגישת DBT – עם בני נוער או מבוגרים, בפגישות פרטניות, קבוצתיות או משפחתיות, בכיתות בית ספר, בפעילויות פנאי ובסביבות חברתיות שונות. הספר מכיל שפע דפי עבודה מתוך D.B.T. in Life™,שאותם ניתן למלא בפגישות עצמן או כשיעורי בית. דפי העבודה נועדו לסייע למטופלים ללמוד את המיומנויות ולהשתמש בהן בחייהם. המיומנויות מוצגות בשפה מוחשית, קלה להבנה ונגישה לקשת רחבה של מטופלים. דפי העבודה מביאים מידע על המיומנויות ומספקים למטופל הזדמנויות לחשוב כיצד המיומנויות יכולות לסייע לו לבנות חיים בעלי ערך. דפי העבודה פונים לכל שלושת סגנונות הלמידה. הם גם מותאמים לטווח הקשב של המטופל ועוזרים לו להתמקד במשימה שעל הפרק בלמידת מיומנות DBT. קלינאים ימצאו בכרך זה גישות חדשניות ופעילויות מרתקות רבות. מומלץ שהקלינאים יתאימו את דפי העבודה באופן אישי לכל מטופל ולצרכיו כדי לטפח את החוזקות שלו. אין סדר מסוים או צורה מוגדרת לשימוש בדפי העבודה. בעזרת כלים אלה בארגז הכלים הטיפולי יוכל כל קלינאי להתאים לעצמו את העבודה ב-DBT.

פרק 3 מכיל תמסירים כלליים המסייעים להתמצא ב-DBT, וכן גירסאות פשוטות של כרטיסיות רישום, ניתוחי שרשרת, דפי עבודה למניעת הידרדרות ותכניות להחלמה.
פרק 4 מכיל דפי עבודה רבים המציגים את מושג הקשיבות ככלל ומיומנויות ספציפיות מתחום זה בצורה נגישה ורלוונטית לכל גיל.
פרקים 5 ו-6 מלמדים את המטופלים מגוון אסטרטגיות לסובלנות למצוקה ולוויסות רגשי, כדי לבסס כשירות רגשית, סובלנות לתסכולים ושליטה בדחפים.
פרק 7 מוקדש להעצמת המטופלים להיות יעילים במערכות היחסים שלהם באמצעות גבולות, אסרטיביות, כבוד עצמי והשקעה ביחסים בריאים.
השימוש בשני הכרכים יגביר את כשירותך הטיפולית ואף יעשה את שיטת DBT למהנה, מעניינת ורלוונטית לקשת רחבה של אנשים.

Cognitive-behavioral treatment of borderline personality disorder
Marsha M. Linehan

הספר הראשון שכתבה מרשה לינהאן על טיפול התנהגותי-דיאלקטי פורסם בשנת 1993 . הספר מדבר בהרחבה על כל הפילוסופיה שמאחורי הטיפול ומפרט את ככל מרכיבי הטיפול. עד היום זהו ספר בסיס חובה בהכשרות הDBT שעורך המכון של מרשה לינהאן.

 

Building a Life Worth Living
Marsha M. Linehan

מרשה ליניאן מתארת את מסע חייה מהתקופה שהיתה צעירה במאבקיה בהתמודדות הנפשית עד להפיכתה לממציאה של השיטה שמשנה חיים של מיליונים.

טיפול בהפרעה פוסט-טראומטית באמצעות חשיטפה ממושכת (PE)

ספר זה מרכז עבור מטפלים את המידע לו הם זקוקים בטיפול באנשים שאובחנו עם הפרעה פוסט טראומה . השיטה מבוססת על עקרונות הטיפול בחשיבה ממושכת טיפול שנבדק והוכח מבחינה מדעית כיעיל ביותר בקורבנות שחוו טראומה מכל סוג שהוא. הטכניקות והאסטרטגיות המתוארות בספר יועילו בין שהמטופל הלום קרב, קורבן תקיפה פיזית או מינית, או תאונת דרכים. במסגרת הטיפול, נחשפים המטופלים באופן מבוקר לתמונות ולזיכרונות הטראומטיים שחוו כמו גם למצבים בחיי היומיום הנקשרים לאירוע הטראומטי. מקור ייחודי ומקיף זה הינו מדריך לטיפול יוצא דופן שיעזור לכם לעזור למטופלים להשיב את השליטה בחייהם מידי ההפרעה הפוסט-טראומטית.