דבורי חדרי-חביב פסיכותרפיסטית מומחית טיפול DBT

למה טיפול פסיכולוגי בשיטת ה – DBT מצליח איפה שטיפולים אחרים נכשלים?

תוכן עניינים

מכירים את הבדיחה על 2 חברים שנפגשים במעלית ואחד מספר לשני :”פגשתי מטפל נהדר אני הולך אליו כבר כמעט שנה.

“נו והטיפול הצליח”? שואל המטופל השני

לא! עונה לו חברו “אבל עכשיו אני יודע לפחות ממה אני סובל”

למה כל כך קשה לעשות את הצעד ולפנות לטיפול גם כאשר המציאות מייצרת מצוקה וקשיים?

למה כל כך קשה גם כשאתה בתוך טיפול להצליח לעשות שינוי אמיתי גם כאשר אתה מפתח מודעות?

להיכנס לתהליך של טיפול ושינוי אינו דבר של מה בכך. לעיתים אנשים עוברים תקופות חיים שלמות עד שהם מכירים בכך שיש להם בעיה ועד שהם אוזרים אומץ להרים את הטלפון. לעיתים גם כשאתה בתוך טיפול מגלה תובנות על עצמך עדיין יש תקיעות לעבור לשלב הבא ולייצר שינוי אמיתי ממשי בעולם האמיתי.

בטיפול Dbt בשונה מטיפולים אחרים יש למטפל כלים העוזרים למטופל להתמיד בטיפול מצד אחד ומצד שני להיות כל הזמן עם אצבע על הדופק לגבי השינוי שהוא מקווה להשיג בחייו.

טיפול DBT פותח במקור לעזרה לאנשים שסובלים מקשיים בויסות רגשי, מתנודות חזקות במצב הרוח שהשפיעו על מערכות היחסים בחייהם. אנשים אלה שקיבלו בחלק מהמקרים אבחנה של הפרעת אישיות גבולית חוו אומללות רבה בחייהם והטיפול הפסיכולוגי הרגיל נותר חסר אונים במענים שהיה לו להציע להם.

טיפול DBT הוא טיפול התנהגותי קוגנטיבי שמצליח בעשור האחרון לייצר תוצאות אמיתיות ושינוי של ממש בחייהם של הזקוקים לו.

הטיפול נקרא דיאלקטי משום שהוא מלמד את המטופל לתפוס את מציאות חייו מתוך “קבלה שלמה”

קבלה שלמה היא מושג המתייחס ליכולת שלנו להשאר מאוזנים ויציבים רגשית ובעלי כוחות להמתמודד עם מתחים המתעוררים בחיינו, עם אירועים צפויים ולא צפויים המכניסים אותנו לסערת רגשות , ועם השיפוטיות והביקורתיות העצמית שהופכת להיות לעיתים האויב הכי גדול של עצמנו.כל זה מתוך הבנה ששום דבר בחיינו הוא לא קבוע. חיינו נמצאים בתהליך מתמיד של שינוי . והבנה כזו, מגלמת בתוכה אופטימיות ומחזקת את יכולתנו להתמודד עם רגשותינו ומעשינו.

אחת המשימות המרכזיות של המטפל היא לסייע למטופל להיות מחויב לטיפול ולשינוי המתבקש. המטפל אינו מסתפק בכך שהמטופל מגיע לחדר הטיפול, מדבר, אך אינו מיישם את המיומניות הנלמדות. המטפל מבין כי אצל המטופל מתקיימות שתי תפיסות מנוגדות אך לא סותרות. מצד אחד רצון עז לבצע שינוי בחיים מצד שני חוסר אמון או פחד לגבי היכולת להשתנות .

ללא המחויבות והאמונה של המטופל ביכולתו להשתנות וללא מחויבותו של המטפל לסייע למטופל לעשות זאת לא יושג השינוי.

הטיפול הוא טיפול ממוקד מטרות ומתמקד בשלוש רמות מרכזיות. לא עוברים לשלב הבא לפני שהושג השלב הראשון ובכך מצליחים בתוך חדר הטיפול לייצר תהליך בעל תוצאות אפקטביות ארוכות טווח.

השלבים הם:

הפחתת התנהגויות של פגיעה עצמית: אובדנות, סיכון עצמי, התמכרות לאלכוהול סמים, וכו’. רק לאחר מכן ניתן לעבור לשלב הבא.

התמקדות בהפחתת התנהגויות המשפיעות על הקשר הטיפולי ועל יצירת תנאים להצליח בטיפול – איחורים, העדרויות , תקשורת בעייתית בחדר הטיפול, חוסר אמון וכו’.

כעת משהושגה התייצבות ויש אמון של המטופל במטפל , בטיפול וביכולתו להיעזר בטיפול מתמקדים בהפחתת התנהגויות הפוגעות באיכות החיים ומייצרות מצוקה. בשלב זה המטפל ילמד את המטופל מיומניות של Cbt זיהוי של דפוסי חשיבה ואמונה המייצרים קושי ומצוקה.

מיומניות של עמידות במצוקה ומיומניות של שיפור תקשורת בין אישית .

ייחודו של טיפול הDbt הוא בכך שהמטפל עוזר למטופל להשיג איזון בין המשאלה להפסיק מיד את הכאב הרגשי הקבוע הנמצא בתוך חייו לבין המאמץ הקשה לקבל את הכאב כעובדה בלתי נמנעת וכחלק מהחיים אך להצליח להתמודד איתו בצורה טובה יותר המסיבה פחות סבל ומצוקה לאדם ולסובבים אותו.

חושבים להרחיב את הכלים שלכם בעולם הטיפול ולבצע קורס DBT אצלנו? צרו איתנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם.

כלי נגישות

Powered by - Wemake

אתר קורסים מתקדם מבית
 
סקולילנד

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר